• Halkalı İstasyon Mah. Söğütlü Sk. No:48B/3 Küçükçekmece / İSTANBUL

Zayıf Akım Sistemleri

Zayıf Akım Sistemleri Nedir?
Zayıf akım sistemleri, insanlara zarar verebilecek olan ya da maddi hasarlara sebep olabilecek elektrik akımı taşımayan elektrik tesisatı sistemine verilen isimdir. Bu sistemler düşük elektrik gerilimi ile çalışmaktadır.

Zayıf akım sistemleri elektrik tesisatında kullanılan zil, anten, telefon ve yangın alarm sistemi gibi cihazların çalışmasını ve aktifliğini sağlamak için kullanılan kaynaklardır. Bu sistemlerde tesisat gerilimi oldukça düşüktür ve çarpma riski bulunmamaktadır.

Zayıf akım sistemlerine insana zarar vermeyen yani insanı çarpmayan elektrik tesisatı adı da verilmektedir. Bu sistemler yapılar için oldukça önemli sistemlerdir. Zayıf akım sistemleri olmayan bir bina sadece ahşap ve betondan ibaret sayılmaktadır.

Bu sistemler genel olarak güvenlik amacı ile düşünüldüğü için genellikle elektronik güvenlik sistemleri ile karıştırılmaktadır. Ancak elektronik güvenlik sistemleri zayıf akım sistemlerinin bir alt kolu olarak kabul edilmektedir.

Zayıf Akım Sistemleri Nerelerde Kullanılır?
Zayıf akım sistemleri; internet, ses iletişimi, bilgisayar ağları, iş akışı otomasyon sistemleri, bina kontrol, güvenlik ve video gözetim sisteminin işleyişi bu sistemler sayesinde gerçekleşmektedir.

Hastanelerde ve fabrikalarda kullanılacak sistemler yapı ve insanların ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Bu sistemler ofisler, konut binaları, ticari ve endüstriyel tesisler için oldukça önem arz eden kilit sistemlerin başında gelmektedir. Bina içerisinde yer alan bütün bilgi ve kontrol akışını zayıf akım sistemleri sağlamaktadır.

Kurulan bu sistemlerin uzun ömürlü olması ve sorunsuz çalışabilmesi için her şeyden önce tercih edilen ürünlerin kaliteli ve standartlara uygun olması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca işçiliğin kusursuz olması ve kurulan sistemin belli aralıklar ile kontrol edilip bakımlarının sağlanması gerekmektedir.

Zayıf Akım Sistemleri Nelerdir?
Binalarda bulunan ve oldukça önem teşkil eden ana zayıf akım sistemleri aşağıda maddeler halinde dikkatinize sunulmuştur:

Geçiş Kontrol Sistemleri
Akıllı Ev Sistemleri
Yapısal Kablolama
Yangın Alarm Sistemleri
Telefon/Santral Sistemleri
Hırsız Alarm Sistemleri
Tv/Uydu Sistemleri
İnterkom Sistemleri
UPS Sistemi
Plaka Tanıma Sistemleri
Otopark Yönlendirme Sistemleri
Otopark Bariyer Sistemleri
Araç altı görüntüleme sistemleri
RFID Çözümleri
Asansör Haberleşme Sistemleri
Tünel Haberleşme Sistemleri
Çit ve Çevre Güvenlik Sistemleri
IoT Çözümleri
CCTV/Güvenlik Kamera Sistemleri
Aydınlatma Otomasyonu
Seslendirme Acil Anons Sistemleri

Zayıf Akım Sistemleri Nasıl Çalışır?
Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi zayıf akım sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Zayıf akım sistemleri kurulacak olan yapının ihtiyacına göre belirlenir. Bu sebeple her sistemin kendi içinde değişik özellikleri bulunmaktadır. Kısacası her bir zayıf akım sistemi kendi çalışma prensibine sahip olan sistemlerdir.

Ev veya ofis gibi alanlarda bulunan tesisatlarda genel olarak trafo kullanılarak zayıf akım kaynağı elde edilmektedir. Bu sistemler genel olarak 12 Volt ile çalışmaktadır. Bunlara ek olarak 15 Volt olan zayıf akım sistemleri de kimi yapılarda kullanılmaktadır.

Bu sistemlerin güvenilir ve verimli olması için kaliteli malzemelerin kullanılması oldukça önemlidir. Bütün bunlara ek olarak kurulum aşamasında personelin yeterliliği ve tasarım aşamasında da mühendislerin yeteneği de kaliteli sistemlerin uygulanmasında büyük rol oynamaktadır.

HİZMETLERİMİZ İLE İLGİLİ KATALOĞU İNDİREBİLİRSİNİZ…
İndir