• Halkalı İstasyon Mah. Söğütlü Sk. No:48B/3 Küçükçekmece / İSTANBUL

Otomasyon Uygulamaları

Sizlerin ihtiyaç, talep ve beklentilerinizi karşılayacak çözümleri sizin için geliştirip, test edip ve uygulamaktayız.
Dünya genelinde teknolojik anlamda yapılan araştırma ve yatırımların yoğun bir şekilde yaşandığı günümüzde elektrik alanında yapılacak olan çalışmaların önemi yüksektir. Bu kapsamda otomasyon elektrik konusunda bilgi sahibi olarak bu yönde yapacağınız çalışmalar öncesinde sizlerde farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Konuyla ilgili olarak detaylara geçmeden önce otomasyonun ne olduğunu ve elektrik otomasyon nedir sorusunun cevabını verelim.

Otomasyon Nedir?
Otomasyon, insan ve makine arasında belli bir iş ya da işlemin paylaşılması durumudur. Yapılan işin paylaşım yüzdesi mevcut otomasyonun yüzdesine direk etki eder. Bir otomasyon sisteminde insan gücü daha yoğunsa bunlara yarı otomasyon, makinenin iş yapma yüzdesi yoğunsa tam otomasyon olarak ifade edilir. Otomasyonda hedef standart, hızlı, güvenli ve verimli bir ürün ortaya koymaktır.

Elektrik Otomasyon Uygulamaları
Elektrik otomasyon , bina elektrik sistemlerinin üretimi, tasarımı ve montajı gibi komple ihtiyaçları kapsayan ve bu süreçte yaşanabilecek sorunlara kolay ve pratik çözümler sunan sistemler olarak ifade edilebilir. Bu amaçla yapılan çalışmaların elektriksel hedeflerin gerçekleştirilmesine dönük olması nedeniyle oldukça önemli görülmektedir.

Günümüzde özellikle bina, iş merkezi gibi yapılara elektrik otomasyon için teknik açıdan yaklaşmak enerjinin verimli kullanımı ve tasarrufu açısından gereklidir. Hele ki son zamanlarda tasarrufun ön plana çıkmaya başladığı günümüzde bu tarz çalışmalara ağırlık vermek ve bu konuda bilinçli bir şekilde hareket etmek fayda sağlayacaktır.

Dünyada endüstriyel çalışmaların olduğu hemen her yerde yaşanan değişimler ve yoğun rekabet ortamı sebebiyle endüstri alanında kullanılan bütün kaynakların etkin ve verimli kullanılması bir zorunluluk oluşturmaktadır. Üretim yapan sistemlerin yüksek kalitede ve verimlilikte ürünler ortaya koyması için otomasyon sistemlerinin önemi büyüktür. Aynı şekilde akıllı binalarda da yoğun ve etkin bir biçimde bu tarz otomasyon sistemlerine rastlamak mümkündür.


Elektrik Otomasyon Çizim Programı

Elektrik otomasyon yaparken kullanılabilecek farklı programlar bulunmaktadır. Bu programlar yardımıyla elektrik kumanda sistemi tasarlamak ve uygulamak sağlanabilir. Bu programlardan en sık kullanılanları şunlardır:

Caddy++
Cofasso
E-Plan
MagiCad
Proteus
Bu programlar yardımıyla elektrik alanında yapılacak çalışmalar kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir.

Elektrik Otomasyon Malzemeleri
Elektrik otomasyon konusunda biraz da kullanılan malzemelere göz atalım. Otomasyon aşamasında burada belirtilecek malzemelerin kullanımı gerekecektir. Genel olarak kullanılan malzemeler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Anahtar
Buton
Enkoder
Fan
Fotosel
Hız Kontrol
Hızlı Sigorta
İndüktif Sensör
Kablo
Kapasitif
Kontaktör
Manyetik Sensör
Ölçü Aletleri
Röle
Sayıcı
Soğutucular
Termostat
Zaman Rölesi

Yukarıda bahsedilen elemanlarla birlikte tasarımı yapılan otomasyon sistemi gerçekleştirilebilir. Örneğin elektrik otomasyon panoları ve benzeri çalışmalar kolaylıkla ortaya konabilir.

HİZMETLERİMİZ İLE İLGİLİ KATALOĞU İNDİREBİLİRSİNİZ…
İndir