• Halkalı İstasyon Mah. Söğütlü Sk. No:48B/3 Küçükçekmece / İSTANBUL

Aktif Harmonik Filtreler

Aktif Harmonik Filtre Çözümü Nedir?
Aktif harmonik filtre, harmoniklerin yok edilmesi için kullanılan güç elektroniği tabanlı, gelişmiş bir çözümdür. Aktif harmonik filtrelerde, çift yönlü bir invertör(çevirici) ve şebeke ile invertör arasında ise çeşitli filtreler yer alır.

Harmonik Nedir?
Bildiğiniz üzere alternatif akım normal şartlarda temiz bir sinüs dalgasıdır. Güç elektroniğinin gelişmesi ve yarı iletkenlerin yaygınlaşması sebebi ile UPS, LED aydınlatma ve sürücü kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu cihazların kullanılması ise sinüs dalgasının bozulmasına yani akım harmoniğine yol açar. Kısaca; akım veya gerilimde, temel dalga dışındaki sinüsoidal dalgalara “HARMONİK” denir.

İşletmenizde bulunan nonlineer, yani doğrusal olmayan yükler harmonik oluşmasına sebep olur. Harmonikler ise makinelerinizin arızalanmasına sebep olur. Bu durumda işletme giderleriniz yükselir. Gerilim seviyeniz anlık olarak bozulabilir. Ölçüm sisteminizin kalitesi düşer. Motorlarınız darbeli çalışır ve aşırı ısınır.

Neden Aktif Harmonik Filtre?
Gelelim aktif harmonik filtre konusuna. Sisteminizdeki harmonikler çeşitli metotlar ile engellenebilir. Bu metotlar Aktif ve Pasif filtreleme olarak 2’ye ayrılır. Pasif filtreleme metodu harmonik filtre reaktörü kullanılarak yapılır fakat bazı durumlarda pasif filtre ile akım harmonikleri güvenli ve IEEE, TEİAŞ ın belirlediği seviyeye maalesef indirilemez. Bu durumda aktif harmonik filtre ile çözüm sağlanmalıdır.

Aktif Harmonik Filtre Nedir?
Aktif harmonik filtre, harmoniklerin yok edilmesi için kullanılan güç elektroniği tabanlı, gelişmiş bir çözümdür. Aktif harmonik filtrelerde, çift yönlü bir invertör(çevirici) ve şebeke ile invertör arasında ise çeşitli filtreler yer alır.

Sistem elektronik olarak kontrol edilir. Aktif harmonik filtre kendisi ile şebeke arasındaki harmonikleri yok eder. Bu nedenle filtrenin nereye kurulduğu alınacak sonuç açısından büyük önem taşır. Aktif harmonik filtrenin çalışma mantığı ise çok basit olarak şu şekilde açıklanabilir;

İlk olarak akımdaki harmonik algılanır.
Algılanan harmonik akıma tam ters fazda (180 derece faz farkı) üretilen harmonik akım, sisteme gönderilir.
Bu şekilde kendisi ile tam tersi birleşen harmonik akım sönümlenmiş olur.
Cer Kontrol, ENpower Çözümü Aktif Harmonik Filtre
Cer Kontrol, ENpower Aktif Harmonik Filtre çözümü ile akım harmoniği seviyesini IEEE standardı olan %5 altına indirecek çözüm sunar. Cer Kontrol Aktif Harmonik Filtre Çözümü;
Son 30 güne ait kapsamlı güç kalitesi raporu verir,
7” renkli dokunmatik TFT ekranı ile kapsamlı grafikler kolaylıkla analiz edilebilir,
Uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilir,
SCADA sistemleri aygıta Modbus TCP üzerinden bağlanabilir,
4 kablolu bağlantılarda Nötr hattında meydana gelen sıfır dizi harmoniklerini (H3, H9, H15, H21) kompanze edebilir.
50A, 100A, 150A ve 200A kapasiteli modeller kombine edilerek, harmonik seviyesine ve ihtiyacınıza uygun kapasitelerde kurulum sağlanabilir.

Yapılan araştırmalarda, enerji kalitesi düşük olduğunda elektrikli malzemelerin dayanma ömrünün azaldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle aktif harmonik filtre kullanarak tesisinizdeki cihazları arızalanmadan daha uzun süre kullanabileceğinizi söylememiz yanlış olmayacaktır. EN power Aktif Harmonik filtre çözümleri ile işletmenizdeki enerji kaybı azalır, verimliliğiniz artar.

HİZMETLERİMİZ İLE İLGİLİ KATALOĞU İNDİREBİLİRSİNİZ…
İndir